- A tárgy általános és specifikus célkitűzései
A képzés alapvető célja az alapfokú hegedű és mélyhegedű oktatásra valamint mélyhegedű szólamban a zenekari játékra való hangszeres felkészítés. Célkitűzése egy olyan magas szintű hangszeres mesterségbeli tudás megszerzése, melynek birtokában a végzett hallgatók a pedagógiai munka mellett részt tudnak venni iskolájuk és környezetük kulturális életében kamaraművészként vagy egy nagyobb zenei társulás tagjaként. Megszerzett tudásukkal eséllyel indulhassanak szimfonikus zenekari próbajátékon.
A főtárgyi munka 8 szemesztere alatt a hangszerjátékban való teljes önállóság megszerzése a cél. Kiemelkedően fontos a helyes érzeteken alapuló, tudatosan használt játszómechanizmus kialakítása, tökéletesítése, hogy ez a pedagógiai munka során az átadás legfőbb alapját képezhesse. Szükségszerű az élettel teli, hangszínárnyalatokban gazdag vonós (hegedű, brácsa) hang kiművelése, amely a tanári munka folyamán a mintaszerű bemutatás alapvető eleme. Lényegesnek tartjuk az anyagismeret órákon analizálandó zeneiskolás hegedű-tananyag alapműveinek fejben, kézben tartását, számonkérését. A ritmikai és intonációs biztonság építése mellett fontos szerepet kap a programban a kottaolvasás magas szintre emelése, a lapról való játék fejlesztése és sikeres próbajátékra való felkészítés is.
2 . A tantárgy tartalma
2.1 Felvételi anyag
- 2 különböző jellegű etűd
- 2 tánctétel vagy 1 preludium J.S.Bach: hegedűszonátáiból, partitáiból vagy csellószvitjeiből versenymű saroktétel
- előadási darab
Felvételi vizsgát lehet tenni hegedűvel is, anyaga: - skála négy oktávon át hármashangzat felbontásokkal (moderato és presto tempóban) két különböző jellegű etűd (Rode, Gaviniés, Dont)
- egy tétel J. S. Bach szólóhegedűre írt szonátáiból vagy partitáiból hegedűverseny saroktétele (Bach és Vivaldi nem lehet)
- előadási darab
2.2. A tantárgy tartalma:
Hangsortanulmányokon, ujj- és vonógyakorlatokon, etűdökön, valamint gazdag darabanyagon (versenyművek, szonáták, előadási darabok) történik a harmonikus játszómechanizmus kialakítása. Lényeges a fejlett intonációs és ritmikai készség megszerzése, a biztonságos fekvésjáték elmélyítése, gyors játékra való készség kiművelése, valamint a hajlékony, tónusos brácsahang, egyéni hangvétel, a zenei kifejezést szolgáló vibrato tudatos használatára nevelés, vonáskombinációk csiszolása. Az előadott darabok világos, érthető formálása. A zenei korok hiteles stílusismeretének elmélyítése. Célunk tehát összességében az, hogy a hallgató technikailag igényes megoldásokkal, hitelesen szólaltassa meg a zeneműveket, s később a megvalósítás eszköztárát képes legyen átadni növendékeinek is.
Fontos a hegedűn való játék, a hegedű pedagógiai repertoár tudatos, mintaszerű játéka, valamint a kottaolvasás és lapról-játék intenzív gyakorlása alt- és violinkulcsban. A zenekari brácsa szólam irodalmának ismerete, a zenekari játékra való mentális felkészítés.
- A tantárgy tartalmának szemeszterenkénti bontása, az ellenőrzés módja
1.-2. szemeszter
A technikai és zenei feladatok feltérképezése, hiányosságok pótlása, egy stabil, perspektivikus technikai szint elérése Hegedűvel való felvételizés esetén a mélyhegedű technikai specifikumainak megismerése, elmélyítése. A mélyhegedűn használható kottaolvasási készség kialakítása.
A végzendő anyag a 4 év alatt: Hangsortanulmányok az egész tanulmányi idő alatt. Kezdetben jelentős mennyiségű, különböző technikai feladatokat tartalmazó etűdök. Majd a technikai feltételek jelentős javulásával az egyensúly mennyiségileg inkább az előadási darabok, versenyművek, szólódarabok felé tolódik. A 3. és 4. évfolyamban zenekari állások tanulmányozása, a 4. szemesztertől az alsófokú hegedű pedagógiai irodalom átjátszása hegedűn.
Számonkérés módja:
Szemeszter alatti ellenőrzés
A főtárgy órák a folyamatos ellenőrzésre is szolgálnak. Fontos a rendszeres hangversenyen való szereplés (szemeszterenként minimum egyszer), valamint a „közös óra”, mely olyan szakmai műhely, ahol a hallgatók egymást hallgatva tapasztalatokat cserélhetnek, megtanulják egymás produkcióját megfelelő módon szóban értékelni.
Szemeszter végi vizsga:
A hallgatók a szemeszterek végén vizsgabizottság előtt adnak számot tudásukról. A vizsgaműsorokat kotta nélkül játsszák a hallgatók, az alapfokú tananyag számonkérése saját kottából történik.
A vizsgaanyag:
- szemeszter: 4 oktávos skála felbontásokkal, kettősfogásokkal, 2 etűd, Bach: 1 tétel a szólószonátákból, partitákból vagy csellószvitekből, egy előadási darab vagy versenymű-tétel
- szemeszter: 4 oktávos skála; két etűd és 1 Bach tétel, vagy lehet 1 etűd és 2 Bach tétel; versenymű saroktétel, előadási darab
- szemeszter: 3 skála (3 oktávos) felbontásokkal (dúr és moll vegyesen), 3 etűd, versenymű saroktétel, előadási darab
- szemeszter: 3 skála (3 oktávos), preklasszikus szonáta 2 tétele, romantikus versenymű, hegedűn: Dont op. 38-as etűd gyűjteményéből tételszerűen kihúzva 3 darab
- szemeszter: az összes 3 oktávos dúr skálából 1 tételszerűen kihúzva, 2 etűd, Bach tétel, 20. századi koncert tétel, Cantilena darab
- szemeszter: az összes 3 oktávos moll skálából 1 tételszerűen kihúzva, Bach vagy más szólódarab, romantikus előadási darab, próbajátékokon szereplő versenymű 1 tétele, hegedűn:Dancla etüdökből 3 darab tételszerűen kihúzva
- szemeszter: A diplomahangverseny műsorának kijelölése, kidolgozása
vizsgán: zenekari állások, vagy hegedűn Mazas etűdjei közül a fenti módon. 2 darab a diplomaműsorból - szemeszter: diplomakoncert
Minimum 30 perces, legalább három különböző zenei korszakból összeválogatott program versenymű saroktétellel, szóló- kamara- és előadási darabbal.
- A kötelező, illetve ajánlott irodalom jegyzéke
Etűdök:
- Dont,Rode,Kreutzer,Fiorillo
- Lukács Pál:Fekvésváltó etüdök
- Paganini:Caprice-ok
- J.S.Bach hegedű szólószonáták, partiták, csellószvitek, gamba-szonáták
Versenyművek: G.Ph.Telemann,G.F.Händel, J.Stamitz, J. Ch.Bach , F.A.Hoffmeister
W.A. Mozart: Sinfonia concertante, G. Enescu (Konzertstück), W.Walton, Dávid Gyula, Bartók Béla versenyművei
Szonáták: Hummel:Szonáta, Schubert: Arpeggione szonáta, Brahms: Scherzo, Rachmanyinov: Szonáta, Sosztakovics: Szonáta
Előadási darabok:
- Beethoven: F-dúr románc,
- Romantikus darabirodalom: Paganini: Grand viola sonata, R. Schumann: Märchenbilder, Adagio és Allegro, C.M.von Weber: Andante és Rondo, Glazunov: Elégia, M.Bruch: KolNidrei, Romanze, Hubay Jenő: Maggioletta
- M. Reger :G-dúr szólószvit
- Bartók: I. rapszódia, Kodály: Adagio Hindemith művei
- Balassa Sándor: Üdvözlet Violának